Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mu?

Akçalı Enerji A.Ş. Erzurum dahil bazı illerde broşür dağıtarak resmi şube açan tek kuruluş olduğunu belirtip tüketicinin Enerji Kimlik Belgesiz bir işlem yapamayacağı izlenimi veriyor.  Akçalı Enerji A.Ş. dağıttığı broşürde, “Enerji Bakanlığının denetiminde ki tüm kamu ve özel kuruluşlara ait binaların enerji tüketim performansına göre kimlik belgesi olmadan, bina ve dükkan alış ve satışının yapılamadığı ayrıca elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinin alınamadığını öne sürüyor.

Öncelikle 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu yönetmeliği gereği Enerji Kimlik Belgesi almanın yasal zorunluluğu var. İlgili yönetmeliğin 25. Madde, 15. Fıkrasında bulunan alım satım ve kiraya verme işlemlerinin enerji kimlik belgesiz yapılamayacağı ibaresi geçiyor. Ancak Enerji Bakanlığı, salgın dönemi ve tüketicilerin ekonomik olarak sıkıntı çekmesi nedeniyle “enerji kimlik belgesi almanın zorunluluğunu erteleyecek” diye kuvvetli duyumlarım var. Yani yazılı olarak herhangi bir açıklama yapılmasa dahi süre uzatılacak. Bunun yanında Tapu Genel Müdürlüğü enerji kimlik belgesi olmadan işlem yapılacağını açıkladı ve işlem yapılıyor.

Bu nedenle bina ve dükkanların satış veya kiralama işlemleri için enerji kimlik belgesi alınmasına şimdilik gerek yoktur. Satış ve kiralama işlemi olmasa dahi elektrik, su, doğalgaz aboneliklerinin başlatılması için de bu belgenin alınmasına şimdilik gerek yoktur. Enerji Bakanlığının enerji kimlik belgesini alma süresini ne kadar uzatacağı belli olmadığından pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntı yaşayan tüketiciler resmi bir makamdan bilgi verilmedikçe enerji kimlik belgesi için baskı veya şart ortaya koyanları dikkate almasınlar.