THY BUNU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİ!

 Sn. KÖŞE,Kontrolümüz dışında meydana gelen aksaklığın uçuş planınızı olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle üzgünüz. Yaptığımız incelemede, 28 Eylül 2021 tarihli TK2055 Kütahya/İstanbul uçuşunun, teknik neden kaynaklı iptal edildiğini tespit ettik. Uçuşlarımızın zamanında gerçekleşmesi ve size varış noktanıza tam zamanında ulaştırmanın bizim için çok önemli olduğunu bilmenizi isteriz.   İlettiğiniz tazminat talebini maalesef olumlu değerlendiremiyoruz.  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’e göre uçuş aksaklıklarına bağlı tazminat ve oluşan harcama masraflarını ödeme yükümlülüğü kaldırılmıştır. Diğer yandan, aynı bilet üzerinde, uçuşunuzun devamı niteliğinde başka bir uçuş tespit edemedik. Bu nedenle ne yazık ki talebinizi olumlu karşılayamıyoruz.
Aynı bilet üzerinde birden fazla uçuş bulunması durumunda, ilk uçuştaki aksaklık nedeniyle bağlantılı uçuşa yetişemezseniz o uçuşunuza ait biletlerde ücretsiz değişiklik yapabiliyoruz. Ancak uçuşlar iki farklı bilet üzerinden yapılıyorsa 
ücret koşulları gereğince her bilet için iptal, iade ve değişiklik işlemlerini birbirinden ayrı yürütüyoruz.

         Sevgili Tüketici dostlarım,bu köşeyi takip edenler YAKIŞMADI THY başlıklı yazımı hatırlayacaklardır. İki yıl kadar önce Zafer Havaalanından İstanbul’a uçuşumu anlatmıştım. (Daha doğrusu uçamamamızı) O gün de uçuşumuz arıza bahanesiyle iptal edilmişti. (Yolcusu eksik olduğunda kalkışları iptal etmek THY ‘de alışkanlık haline geldi artık.) Uçuşumuz iptal edilince uçaktaki bütün yolcuları toparlayıp, haklarını almalarını sağlamıştım. Dünyanın  her yerinde (dikkat etmişseniz altını çizerek yazdım) uçuş iptal edilince yolculara tazminat ödenir. Ne hikmetse benim güzel yurdumda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’e göre uçuş aksaklıklarına bağlı tazminat ve oluşan harcama masraflarını ödeme yükümlülüğü kaldırılmıştır.’denilmek suretiyle bu hakkınız elinizden alınabiliyor.

         Girizgahtaki THY’nın gönderdiği ileti oğluma geldi. 28 Eylül tarihinde Çekya’da bir AB projesine gidecekti. Sabah Kütahya Zafer Havaalanından 07:30 da İstanbul’a uçacak,oradan da 12:20 uçağıyla Viyana’ya gidecekti. Sabah uçağı iptal edilince haliyle 12:20 uçuşunu da kaçırmış oldu. Tahmin edebileceğiniz üzere ikinci uçuşa yetişebilmek için ancak helikopter ya da özel uçak kiralamanız gerekirdi. (Maalesef o ekonomik güce sahip değildik.) Kaldı ki ekonomik olsun diye biletimizi de bağlantılı(*) satın alamamıştık. Dolayısıyla THY bize ‘aynı bilet üzerinde, uçuşunuzun devamı niteliğinde başka bir uçuş tespit edemedik’ diyordu. Elbette biz de bağlantılı bilet satın almayı düşünebilirdik. -sözü uzatmadan – Haliyle projenin APV denilen ön buluşmasını kaçırmış olmamız ülkemiz adına da eksi bir not olarak hanemize yazıldı. Yarın oğlum projenin II. Aşaması için aynı güzergahtan Viyana uçacak, oradan hızlı tren bağlantısıyla Çekya’ya gidecek. İnanın şu an yine yarın Kütahya Zafer havaalanından uçağı kalkacak mı endişesini yaşıyorum. Bunu yaşamak zorunda mıyız? Buna  THY nin hakkı var mı?

         Bir kez daha başa dönersek,İstanbul uçuşu iptal edilince -hak kaybına uğramamak için-Avusturya biletimizi açığa almıştık. Merak edenler için söyleyeyim: Hak kaybına uğradık. Sözde biletimizden herhangi bir bedel almadan değişeceklerdi. Değişim bedeli almadılar ama hizmet bedeli ve KDV adı altında(!)301,65 TL aldılar. Yine merak edenler için söyleyeyim bu durumu THY na aktardık mı? Evet, oğlumun yazışma ve aramalarından sonra  ben de iki kez (Tüketici Hakları Savunucusu kimliğimle) aradım. Bize döneceklerini, bilgi vereceklerini söyleyip dönmediler.  Ez cümle bu bize yaşatılanlar (herhangibir TC vatandaşına) burada kalacak mı? Elbette kalmayacak,her platformda dile getirip bu mağduriyetimizi herkese duyuracağım. Kaldı ki Zafer Havaalanı üzerine kamuoyunda konuşulanların farkında olan THY biz Kütahya müşterilerine daha fazla özen göstermesi gerekmez miydi?

         Sağlıklı ve sorunsuz günler dileğiyle.

(*)Bağlantılı bilet: Müşterinin aldığı biletin birden çok havayolu biletiyle birbirine bağlı olması ve aynı zamanda da tek bir sözleşmeye tabi olarak yolcuya verilmesidir.