Plazma Bağışına Çağrı!..

 
Nisan 29, 2020Tuketici.orgBasın
Covid-19 tedavisinde olumlu sonuçlara yol açan plazmaya erişimi değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmit Tüketici Birliği Derneği (İTB) Genel Başkanı Meral Gürer; “şifa bulan yurttaşların, plazmalarını bağışlayarak hastalıkla mücadeleye omuz vermeleri gerekmektedir” dedi.
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmit Tüketici Birliği Derneği (İTB) Genel Başkanı Meral Gürer konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:
13 Ocak 2020’de tanımlanan ve coronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı küresel pandemi olarak tanımlanmış olup ülkemizde 11 Mart 2020’den bu yana, bu hastalıkla güçlü bir şekilde mücadele edilmektedir.
Henüz etkili aşı ve tedavinin bulunmamış olmasına karşın, deneysel tedavi girişimleri gerçekleştirilmektedir. Gelinen aşama itibariyle enfekte olup hastalığa yakalanan ve iyileşen hastalardan alınan plazmanın kullanıldığı tedavi yönteminin etkili olduğu tespit edilmiştir. Plazma tedavisi, virüse yakalanıp iyileşmiş ve sonrasında testleri negatif gelen bir hastadan toplanan plazmanın, başka bir hastaya uygulanması şeklindedir. Ülkemizde de uygulanan bu yöntemin başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.
Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için kan plazmalarının hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş kişilerden bazı şartlar dahilinde toplanması ve depolanması gerekmektedir. Halen plazmalar, hastalığı geçirmiş kişilerden gönüllülük esaslı bağış yöntemiyle toplanmaya çalışılmaktadır.
İzmit Tüketici Birliği olarak yapılan gözlemlerde, plazma bağışı konusunda olumlu yanıtların çoğu kez alınamadığı, hasta yakınlarının kendi olanakları ve sosyal medya aracılığı ile plazma bağışı için duyuru yaparak plazma bulmaya çalıştıkları gözlemlenmektedir.
Covid-19 hastalığını atlatmış, karantina süresini tamamlamış, 18-60 yaş arası erkek veya hiç gebelik geçirmemiş kadınlarımızın hastalık sonrası yapılan testlerden iki kez negatif sonuç almaları durumunda, bu yurttaşlarımızı plazma bağışı için gönüllü olmaya davet ediyoruz. Gönüllülük esasıyla yürütülen plazma bağışındaki duyarlılığımızın, kısıtlı olanaklarla yürütülen bu savaşta, toplumsal dayanışmanız zirvesini oluşturacağı kuşkusuzdur.
Plazma verebilecek koşulları taşıyan yurttaşlarımızın, ülkemizin kaynak ve ilgisi ile şifa bulduklarını, bağışlayacakları plazma ile çok sayıda hasta için umut olacaklarını unutmamaları gerekmektedir.
Öte yandan plazma bağışı yapmak isteyenlerin muhatap kurumlara erişiminde de güçlük yaşandığı tespit edilmektedir. İlgili kamu kurumları, bu erişimi kolaylaştırarak, plazma bağış sürecini hızlandırmalıdırlar.
İzmit Tüketici Birliği, kişinin beden bütünlüğü Anayasal güvence altında olmakla birlikte, insanlığı tehdit eden bu virüse karşı zorunlu önlemlerin gündeme gelebileceği uyarısıyla plazma bağışının gönüllü olmaktan zorunlu duruma dönüşmemesi umudunu korumaktadır.
Meral Gürer