BASIN AÇIKLAMASI

Tüketici Hareketi Genel Başkanı Cüneyt KÖŞE düzenlediği basın toplantısıyla toplumda çılgınlık boyutlararına ulaşan plastik poşet kullanımına dikkat çekti. KÖŞE bu konuda şu açıklamayı kaydetti:

Plastik poşetler dünyanın birçok ülkesinde sağlığa ve çevreye zararları nedeniyle yasaklanıyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde küresel ısınmanın da en büyük sebebi olan naylon poşetlerin üretimine ve tüketimine yönelik bir yasal düzenleme bulunmuyor.

Yılda 500 Milyar poşetin üretilmesi ve doğaya karışımlarının 400 yıl sürmesi bizim dışımızda bir çok ülkeyi harekete geçirdi. Önlem almakta neden bu kadar geciktik? Meksika’da, plastik poşet kullanımını yasak. Hindistan’da da plastik poşet kullanımı yasak. Hatta Hindistan plastik poşet kullanımının yasaklanması konusunda lider konumunda. Gerçi bu yasağın uygulanması konusunda bazı sorunların meydana geldiği belirtiliyor. Delhi, Mumbai, Vasco gibi şehirlerin hepsinde plastik poşet kullanımı yasaklanmış durumda. Bangladeş, Ruanda ve Avustralya’nın 12 şehrinde de plastik poşet kullanımı yasak. İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya ve Hollanda’da ise mağazalarda plastik poşetler ücretle satılıyor.

Dikkatinizden kaçmamıştır, tüm plastik ambalajların altında oklardan yapılmış bir üçgen sembolün içinde bir sayı (1-7 arası) vardır. Bu kodları taşıyanlar arasında en zararlı plastikler şunlardır:

3 – Polivinil Klorid: son derece zehirli bir plastiktir ve kurşun, ftalat gibi tehlikeli katkılar içerir. Streç film, plastik şişeler, yerfıstığı ezmesi kavanozları ve çocuk oyuncaklarında kullanılır.

6 – Polisitren: bu plastik, beyin ve sinir sistemi için zehir etkisi olan stiren içerir ve straforda, kullan-at plastik tabaklarda, restoranlarda yemek taşımak için kullanılan plastik kaplarda ve plastik çatal bıçaklarda bulunur.

7 – Polikarbonat/Diğer Kategorisi: bisfenol A içerir ve çoğu çöp poşetinde, plastik akıtmaz bardaklarda, spor içeceği şişelerinde, meyve suyu ve ketçap ambalajında bulunur

Plastikten arınmış yaşam biçimi geliştirmeye çalışmak ise onurlu ve önemli bir çaba olduğunu belirten Tüketici Birliği Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: gün geçtikçe ve plastik kullanımına alternatif talep eden ve anlamsız boyutlarda plastik tüketmeyi reddeden insanların sayısı arttıkça, alternatif yolları da çoğalmaktadır. Tüketici Hareketi olarak plastik kullanım bilincinin artırılması adına bir dizi önlemler alınmasını önermekteyiz. Yeniden kesekağıdı kullanımının artırılması,bez torbalarının kullanımının teşvik edilmesini salık veriyoruz. Ayrıca bu çılgın plastik poşet kullanımının azaltması için poşet torbaların marketlerde parayla satılmasını öneriyoruz. Son olarak da nereye giderseniz gidin yanınızda tekrar kullanılabilir su şişesi ve seyahat tipi içecek kupanızı taşımanızı öneriyoruz. Çocuğunuzun ya da sizin öğle yemeğinizi cam, paslanmaz çelik, sefer tası, kumaş sandviç kılıfı gibi malzemelerle taşıyın. Süpermarkete, manava ya da başka bir yere alışverişe giderken tekrar kullanılabilir torba , çanta ya da file götürün ve meyve sebze almadan önce bu torbayı tarttırın. Unutulmamalıdır ki ‘DOĞA VARSA BİZ DE VARIZ’

Cüneyt KÖŞE

Tüketici Hareketi Genel Başkanı